Szukając oryginalnego sposobu na spędzenie wolnego czasu można zdecydować się na rozrywkę, która dostarcza wiele adrenaliny. Sztuka wolnego opadania ze spadochronem, czyli skoki tandemowe mogą być jej źródłem.
Skoki tandemowe – bezpieczna rozrywka dla odważnych
Wiele osób szuka rozrywki, która obarczona jest pewną dozą ryzyka, kiedy wytwarzają się duże pokłady adrenaliny. Jednak wybierając skoki tandemowe można jednocześnie odczuć wzrost adrenaliny i mieć duże poczucie bezpieczeństwa.
Skoki tandemowe to bezpieczny sport, gdyż odbywają się z wykwalifikowanym instruktorem, który wykonał już setki, a nawet tysiące skoków ze spadochronem. Osoba, która zdecyduje się na skok tandemowy, jest przypinana do instruktora specjalnymi pasami, z których każdy posiada wytrzymałość do kilku ton. Ponieważ w powietrzu powstają duże przeciążenia jest to niezbędne. Do dyspozycji instruktora są aż dwa spadochrony, a także komputerowy system zabezpieczający, który uruchamia w razie konieczności spadochron zapasowy na określonej wysokości.
Istota skoków tandemowych
Przy skokach tandemowych można poczuć taką samą adrenalinę, jak przy skoku w pojedynkę, a mimo wszystko są znacznie bezpieczniejsze i dlatego odpowiednie dla początkujących. Skok składa się z dwóch etapów: wzbijania się w przestworza niewielkim samolotem dwuśmigłowym, a po osiągnięciu odpowiedniej wysokości swobodnego spadania z instruktorem oraz szybowania nad ziemią z otwartą czaszą spadochronu.
Swobodne spadanie odbywa się z prędkością nawet 200 km/h, a prędkość można dosłownie odczuć na własnej skórze. Dlatego może to być lepsze rozwiązanie od jazdy na torze wyścigowym, wyzwalające jeszcze więcej adrenaliny.
Przygotowanie się do skoku tandemowego
Zanim wsiądzie się do samolotu i wbije w przestworza, trzeba przejść specjalne przeszkolenie na ziemi przygotowujące do skoku. Nie trwa ono długo i dotyczy tego, jak należy zachowywać się w powietrzu i jak się poruszać, a także poruszone zostają kwestie bezpieczeństwa.
Każdy, kto chce wykonywać skoki tandemowe musi przywdziać specjalny kombinezon, który chroni ubrania, a także ciało przed pędem powietrza oraz nieprzyjemnym chłodem. Ponadto każdy musi mieć na sobie kask, a także okulary ochronne. Szkolenie trwa ok.15 minut, podobnie jak wzbijanie się w powietrze. Sam skok i swobodne spadanie to 50 sekund bez spadochronu, a następnie ok. 10 minutowe szybowanie nad ziemią przed znalezieniem miejsca na lądowanie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia