Skip to content Skip to footer

Gdzie wykorzystywane są nowoczesne szwy rozpuszczalne?

Nowoczesne szwy rozpuszczalne mają bardzo wiele zalet, dlatego też wykorzystywane są one na szeroką skalę we współczesnej medycynie. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, gdzie najczęściej wykorzystywane są szwy wchłanialne.

Jakie zastosowanie?

Rozpuszczalne szwy bardzo często można spotkać w urologii. Wynika to oczywiście z tego, że Szwy rozpuszczalne nie mogą stanowić pożywki dla drobnoustrojów. Po określonym terminie szwy automatycznie ulegają wsiąknięciu w tkankę. Wchłanialne szwy coraz częściej spotkać można również w chirurgii plastycznej, która w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Olbrzymim atutem opisywanych szwów jest to, że nie pozostawiają one po sobie nieestetycznych śladów, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na satysfakcjonujący efekt wizualny. Szwy wchłanialne od wielu lat wykorzystywane są także w ginekologii. W dużej mierze to właśnie dzięki nim można liczyć na szczelny szew i minimalne blizny. W ginekologii najlepiej sprawdzą się nowoczesne nici o przewidywalnej absorpcji. Warto wspomnieć także o tym, że rozpuszczalne szwy coraz częściej wykorzystywane są w stomatologii, gdzie okres podtrzymywania ran jest zazwyczaj bardzo krótki.

Czym charakteryzują się wchłanialne szwy?

Syntetyczne szwy wywołują stosunkowo niewielkie reakcje na ciało obce przez tkanki. Naturalne szwy mogą z kolei wykazywać dość silne właściwości odczynowe. W zależności od zastosowanych materiałów czas podtrzymywania tkanki może wynosić od 10 do nawet 90 dni. Najdłuższym czasem podtrzymywania mogą pochwalić się nici wykonane z kwasu poliglikolowego albo nici z polidioksanonu. Szybkość rozpadu szwu zależy nie tylko od zastosowanego materiału, ale również o umiejscowieniu w organizmie. Na szybkość rozpadu duży wpływ ma także stan zdrowia pacjenta. Nici monoflilamentowe mogą rozkładać się nawet do 210 dni. Najszybciej wchłaniają się z kolei szwy o stosunkowo niewielkiej masie cząsteczkowej. Używanie szwów wchłanialnych jest w pełni bezpiecznie i co najważniejsze nie traumatyzuje tkanek. Pamiętać należy o tym, że nici wchłanialne muszą być sterylnie zapakowane. Bardzo ważne jest także to, aby przechowywać je w odpowiednich warunkach.