Stal szybkotnąca cieszy się w dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem, a dzięki swoim niezwykłym właściwością, może być wykorzystywana w wielu rodzajach narzędzi oraz osprzętu. Pomimo bardzo dużej popularności, w dalszym ciągu mało kto wie, czym jest rzeczywiście stal szybkotnąca i do czego służy. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jakie są największe zalety stali szybkotnącej i dlaczego każdy profesjonalny skup stali, tak bardzo ją sobie ceni.
Stal do obróbki skrawaniem
Stal szybkoschnąca (w skrócie HSS) w dzisiejszych czasach przeznaczona jest głównie do obróbki skrawaniem. Wysokiej klasy stal HSS wykorzystywana jest przede wszystkim w osprzęcie, który pracuje w bardzo ciężkich warunkach i przy bardzo dużych prędkościach. Niemal wszystkie elementy, które wykonane są ze stali szybkotnącej charakteryzują się tym, że potrafią bardzo mocno się nagrzewać przy wysokich temperaturach, między innymi dlatego też kluczową cechą HSS jest olbrzymia odporność na ścieranie oraz umiejętność zachowania doskonałej twardości nawet przy temperaturze 600 °C.
Doskonałe właściwości tnące
Stal HSS wyróżnia się doskonałymi właściwościami tnącymi. Rewelacyjne parametry HSS wynikają w dużej mierze ze składu chemicznego tej stali. Pamiętać należy jednak o tym, że twardość stali jest uzależniona przed wszystkim od ilości węgla w stopie. Porządna stal szybkotnąca powinna wykazywać bardzo duże stężenie węgla (przynajmniej na poziomie 0,77–1,44%). O właściwościach stopu HSS decydują także domieszki wielu innych pierwiastków. Ogromną rolę odgrywa na przykład wolfram, chrom, wanad, czy molibden. Każdy z tych pierwiastków w mniejszym lub większym stopniu, ma olbrzymi wpływ na ogólną charakterystykę stopu. Przykładowo chrom odpowiada za hartowność stali oraz twardość wtórną, a wolfram i molibden doskonale opóźniają procesy odpuszczania, dzięki czemu zwiększa się zarówno wytrzymałość oraz sprężystość narzędzi.
Złom stali szybkotnącej
W dzisiejszych czasach stal, która charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, cieszy się zdecydowanie największym zainteresowaniem w skupie stali. Obecnie zdecydowanie najczęściej skupowanymi rodzajami stali szybkotnącej są stal: SK10V, SK5V, SW7M oraz SK5M. Każdy profesjonalny skup stali bardzo chętnie odkupi od nas również stal SK8M oraz SW18, które są zdecydowanie rzadziej spotykane. Ceny stali szybkotnącej są bardzo różne i oscylują na poziomie od 3 do nawet 12 zł za kilogram. Cena stali zależy oczywiście od gatunku. Każdy profesjonalny skup stali ma swój własny cennik skupu stali szybkotnącej, dlatego też przed sprzedażą, warto porównać oferty z kilku najbliższych skupów. Złom stali HSS wykorzystywana jest ponownie do produkcji profesjonalnych narzędzi, które wykorzystywane są głównie do obrabiania metali, drewna oraz plastiku. Złom stali doskonale nadaje się między innymi do produkcji frezy, wiertła, gwintowników, matryc formujących plastikowe obudowy oraz noży tokarskich. Stal narzędziowa wyróżnia się największą zawartością węglikotwórczych pierwiastków stopowych.
źródło: zlomweglika.pl