Skip to content Skip to footer

Opłacalna inwestycja w monety kolekcjonerskie

Każda inwestycja kapitałowa powinna być dobrze przemyślana, dzięki czemu przyniesie odpowiednio satysfakcjonujący zysk dla inwestora. Dlatego warto spożytkować pieniądze w optymalny pod względem wydatków i przynoszący wiele atrakcyjnych rozwiązań sposób, dzięki czemu w stosunkowo niedługim czasie inwestycja zacznie procentować. Najlepiej znaleźć taką lokatę, która będzie w stanie po pewnym czasie dostarczyć wystarczającą stopę zwrotu. Tego typu inwestycją są na przykład złote i srebrne monety.

Inwestycja w złote i srebrne monety

Osoby słabo znające się na inwestowaniu, stosunkowo często podejmują nieodpowiednie decyzje i wpadają w rozmaite pułapki finansowe. Dotyczy to również skupowania monet srebrnych oraz złotych
przez firmę Coinart, których na rynku jest obecnie bardzo wiele. Niestety w praktyce znaczna ich część nie posiada specjalnie dużej wartości zarówno dla inwestorów, jak i kolekcjonerów. Wynika to z faktu, że monety te pokryte są zaledwie paroma uncjami drogocennego kruszcu, przez co wraz z upływem czasu ich cena znacząco spada. Można jednak rozpoznać, które monety zachowają swoją wartość i będą najlepszą lokatą dla kapitału. Da się to określić poprzez sprawdzenie, z jakiego metalu wybite zostały dane wyroby. Na przykład srebrne monety wykonane z czystego kruszcu nie tracą z czasem na swojej wartości, tak samo jak nie tracą jej na przykład złote sztaby. Złote i srebrne monety wyszukać można chociażby w ofercie Narodowego Banku Polskiego. Znajdują się pośród nich nie tylko monety obiegowe, ale również tzw. monety okolicznościowe. Zazwyczaj są one wykonywane z czystego kruszcu, przez co zmianom może ulegać wyłącznie ich wartość kolekcjonerska.

Inwestycja w monety kolekcjonerskie

Monety okolicznościowe emitowane są zazwyczaj w celu upamiętnienia rozmaitych ważnych wydarzeń, celebrowania istotnych rocznic historycznych czy okazyjnego zaprezentowania wizerunków różnych uznanych osobistości. Monety kolekcjonerskie kupić można w wielu miejscach. Są one sprzedawane chociażby za pośrednictwem profesjonalnego sklepu internetowego, kierowanego przez Narodowy Bank Polski. Sprzedaż monet okolicznościowych dozwolona jest również dla rozmaitych instytucji, które podpisały w tym zakresie odpowiednie umowy z bankiem. Wszystko musi obywać się na ściśle określonych zasadach, co znacząco zmniejsza ryzyko pojawienia się na rynku podróbek monet kolekcjonerskich. Po pewnym czasie od emisji danej serii kolekcjonerskiej, każdy z klientów indywidualnych może we własnym zakresie odsprzedawać monety okolicznościowe ze znaczącym oraz zauważalnym zyskiem. Tego typu inwestycja jest stosunkowo długoterminowa, ale może się bardzo korzystnie zwrócić. Podczas gdy wartość pieniędzy w charakterze jednostki finansowej może ulegać ciągłym zmianom, kruszce wciąż posiadają własną wartość i to od niej zależy zysk z inwestycji.