Skip to content Skip to footer

Zakrzepica żył głębokich – jakie są najskuteczniejsze metody leczenia?

Leczenie zakrzepicy żył głębokich w wielu przypadkach skupia się na podawaniu doustnych leków przeciwkrzepliwych. Farmakoterapia w niektórych sytuacjach może trwać nawet 6 miesięcy. Lekarze przepisują swoim pacjentom specjalne leki przeciwkrzepliwe, które podawane są doustnie. Jeżeli chodzi o kobiety w ciąży, to zaleca się także podskórną iniekcję heparyny.

Co warto wiedzieć o leczeniu zakrzepicy żył głębokich?

Skuteczne leczenie zakrzepicy żył głębokich nie jest łatwym zadaniem. Wspomniane we wstępie leki podawane są pacjentom w celu rozpuszczenia skrzepliny. Niestety farmakoterapia nie zawsze przynosi satysfakcjonujące wyniki. Przy poważniejszych problemach jedynym rozwiązaniem są metody zabiegowe. Aby zapobiec nawrotom zatorowości stosuje się specjalny filtr do żył głębokich. Głównym zadaniem filtrów jest wyłapywanie dużych skrzeplin, dzięki czemu można ograniczyć ryzyko pojawienia się niebezpiecznej zatorowości płucnej. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że wprowadzony filtr niestety nie leczy zakrzepicy. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla tych pacjentów, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą przyjmować leków.

Tromboliza – co trzeba wiedzieć?

Zakrzepica żył głębokich może być leczona również za pomocą trombolizy. Mowa tutaj oczywiście o bardzo popularnej metodzie leczenia, która w dużym skrócie mówiąc polega po prostu na rozpuszczeniu skrzepliny lekami podawanymi za pomocą cewnika. Opisywana metoda wykorzystywana jest przede wszystkim w przypadku zakrzepicy o bardzo ciężkim przebiegu. Tromboliza wykonywana jest wyłącznie w specjalistycznych ośrodkach. Wynika to oczywiście z konieczności użycia odpowiedniego sprzętu. Sam zabieg mogą przeprowadzić wyłącznie odpowiednio przeszkoleni lekarze.

Czym charakteryzuje się tromboliza farmakomechaniczna?

Bardzo dobre wyniki przynosi tromboliza farmakomechaniczna, która polega nie tylko na podawaniu leków przez cewnik, ale również na usuwaniu fragmentów skrzepów. Trombolizę najczęściej stosuje się przy zawale serca, udarze mózgu i ostrych niedokrwieniach kończyn. Leczenie trombolityczne niestety obarczone jest dość dużym ryzykiem pojawienia się krwawienia, dlatego też metoda ta nie zawsze jest wskazana w przypadku zakrzepicy żył głębokich. Sam zabieg polega na wprowadzeniu cewnika bezpośrednio do żył, w miejsce zakrzepu. Skuteczność leczenia bardzo często zależy od tego, jak szybko zostaną podane leki. Zakrzepica żył głębokich jest bardzo niebezpieczna, dlatego też warto jak najszybciej rozpocząć leczenie po otrzymaniu diagnozy. Podczas podawania leków przez cewnik można stosować również przezskórne techniki usuwania skrzepliny. Za pomocą specjalnych urządzeń istnieje możliwość odessania mas zakrzepowych.