Skip to content Skip to footer

Zastosowanie autoklawów medycznych

Sterylizacja jest najbardziej skutecznym sposobem na usunięcie wszelkiego rodzaju mikroorganizmów z powierzchni narzędzi używanych do przeprowadzania różnych zabiegów. W trakcie sterylizacji eliminowane są bakterie, wirusy oraz grzyby.

Czym są autoklawy medyczne?

Autoklawy medyczne to specjalistyczne urządzenia służące do sterylizacji narzędzi i różnych produktów. Efektem ich działania jest wyjałowienie i uzyskanie przedmiotów całkowicie czystych biologicznie. Autoklawy różnią się pojemnością, ale ich podstawowa zasada działania jest bardzo podobna.

Autoklaw składa się z wzmocnionego pojemnika i szczelnej pokrywy z zaworem ciśnieniowym, który zabezpiecza autoklaw przed rozsadzeniem w razie nadmiernego ciśnienia. Urządzenie wyposażone jest w grzałkę do podgrzewania wody, termometr i manometr do mierzenia ciśnienia. Autoklawy najwyższej klasy są także wyposażone w pompy próżniowe, które umożliwiają osiągnięcie wyższej temperatury i ciśnienia.

Zastosowanie autoklawów

Autoklawy medyczne są najczęściej kojarzone ze szpitalami i gabinetami stomatologicznymi, jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze. Zgodnie z zaleceniami Sanepidu, autoklawy muszą być stosowane tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia skóry i potencjalnego zakażenia. Dlatego są one używane w gabinetach weterynaryjnych, kosmetycznych, studiach tatuażu, piercingu, salonach fryzjerskich i klinikach medycyny estetycznej.

Autoklawy umożliwiają sterylizację nie tylko narzędzi, ale także płynów lub innych produktów, dlatego są wykorzystywane w wielu sektorach. Są używane w laboratoriach mikrobiologicznych, biochemicznych, chemicznych, a także w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.

Rodzaje autoklawów

Autoklawy różnią się rozmiarami i pojemnością, ale przede wszystkim różnią się funkcjami i przeznaczeniem. W związku z tym zostały podzielone na trzy klasy: B, S, N.

Najwyższą klasę reprezentują autoklawy klasy B. Są dodatkowo wyposażone w pompę próżniową, która w kilku etapach usuwa zanieczyszczone powietrze, a na jego miejsce wprowadzana jest para wodna. Są stosowane do sterylizacji narzędzi o skomplikowanej strukturze lub porowatej powierzchni.

Autoklawy klasy S to urządzenia średniej klasy, posiadają tylko jedną fazę próżniową. Można w nich sterylizować narzędzia o różnych powierzchniach, ale o nieskomplikowanej budowie.

Autoklawy klasy N, najniższej klasy, umożliwiają sterylizację tylko bardzo prostych narzędzi. W praktyce pełnią funkcję pomocniczą.