Skip to content Skip to footer

Wybór odpowiedniego psychoterapeuty jest bardzo ważny

Ogłoszeń o przeróżnych psychoterapiach jest w prasie i w internecie bardzo dużo. Na co zwrócić uwagę, aby trafić do specjalisty, który naprawdę nam pomoże.

Od czego zacząć

Poszukiwania specjalisty od psychoterapii najlepiej zacząć od zdefiniowania problemu Oczywiście samodzielne jego określenie jest zwykle nie tylko trudne, ale niekiedy wręcz niemożliwe. Dlatego na początek warto zgłosić się do psychologa lub psychiatry. Oni pomogą nam określić, jakie działania są w naszym przypadku potrzebne. Może się bowiem okazać, że potrzeba czegoś więcej niż tylko psychoterapii.Poza tym specjaliści od psychiki mają z reguły kontakty z dobrymi, doświadczonymi terapeutami i w razie potrzeby nas do nich skierują.

Jeśli już wiemy, o co nam chodzi, można się zwrócić bezpośrednio do psychoterapeuty, który pomoże nam ustalić, jaki rodzaj psychoterapii będzie dla nas najlepszy. Być może potrzeba będzie np. psychoterapia indywidualna albo dla rodzin. Takie ustalenie jest o tyle istotne, że skraca czas na otrzymanie właściwej pomocy.

Gdzie szukać psychoterapeutów

Jeśli potrzebna jest nam np. psychoterapia indywidualna w Gliwicach, to oprócz zapytania w jednostkach służby zdrowia, warto przejrzeć ogłoszenia w internecie. Jednak tu pojawia się spory problem – jak znaleźć tego najlepszego, który nam pomoże. Przede wszystkim trzeba sprawdzić kwalifikacje terapeuty. Niestety, w Polsce wciąż nie ma uregulowań prawnych dotyczących zawodu psychoterapeuty. Psychoterapeuta, oprócz studiów wyższych, musi mieć ukończoną 4-letnią szkołę psychoterapii. Szkoła powinna mieć akredytacje stosownych towarzystw ogólnopolskich lub międzynarodowych.Kolejną metodą na szukanie psychoterapii indywidualnej w Gliwicach jest popytanie znajomych. Ponieważ jednak w Polsce wciąż pokutuje przekonanie o wstydliwości dolegliwości psychicznych, więc może to być jednak trudne. Ale spróbować warto.

Ponieważ specjalistów od psychoterapii jest sporo, przy ich wyborze warto pamiętać o kilku sprawach.Niezbędna psychoterapia indywidualna w gliwicach czy w innym mieście będzie trwała przez jakiś czas. To nie jest proces krótki. Najkrótsze psychoterapie indywidualne to co najmniej 20 spotkań, trwających około godziny każde. Dlatego wybierając terapeutę musimy z nim czuć się dobrze.Warto pójść do kilku specjalistów i wybrać tego, który wzbudza największe zaufanie. Nie bójmy się pytać o kwalifikacje, o metody pracy, o to, jak będzie wyglądało nasze leczenie. Dobrzy specjalista rozwieje wszelkie wątpliwości, a my poczujemy zaufanie i bezpieczeństwo.