Skip to content Skip to footer

Wszystko co powinieneś wiedzieć o kursach spadochronowych

Lot samolotem na wysokość 4000 metrów trwa kilkanaście minut. W tym czasie uczestnicy przygotowują się do wykonania skoku. Swobodny skok ze spadochronem to około 50-55 sekund, następnie uczestnik otwiera spadochron i przez kilkanaście minut może swobodnie lecieć podziwiając widoki. Tak właśnie wygląda skok ze spadochronem. Jak przygotować się do skoków ze spadochronem, by były bezpieczne?

Wiedza i doświadczenie

Skok ze spadochronem wydaje się być bardzo prosty. Wyskakujemy z samolotu, otwieramy spadochron i już… Nic bardziej błędnego! Opanowanie skoków spadochronowych nie jest łatwe.

Kurs spadochronowy to pierwszy krok do poznania zasad, które obowiązują w czasie skoków. Kurs jest podzielony na zajęcia teoretyczne, na których uczestnicy poznają zasady bezpieczeństwa. Uczą się zadbać o sprzęt oraz przyjąć prawidłową postawę w czasie lotu, która pozwala na kontrolowanie sytuacji. Jednocześnie bardzo ważne jest opanowanie lądowania, które jest bardzo trudnym elementem lotu, w czasie którego uczestnicy często ulegają kontuzjom.

Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz… ćwiczenia

Kurs spadochronowy to również zajęcia praktyczne. W czasie kursu uczestnicy wykonują pierwsze skoki.

Skoki spadochronowe nie są łatwe. Nie można również powiedzieć, że jest to bezpieczna dyscyplina sportowa. Kurs spadochronowy ma za zadanie przygotować uczestnika do wykonywania samodzielnych skoków.

Pierwsze skoki odbywają się w asyście co najmniej dwóch instruktorów, których zadaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo uczestnika. Kolejnym krokiem jest przejście do skoków w towarzystwie jednego instruktora.

Kurs spadochronowy kończy się egzaminem, po którym uczestnik może zacząć skakać wyłącznie w asyście opieki naziemnej.

Chcąc trenować skoki ze spadochronem trzeba przygotować się na długą naukę, która kończy się możliwością zdawania egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji kategorii B. Do egzaminu może jednak przystąpić skoczek, który wykonał co najmniej 50 skoków. Dopiero po zdobyciu tych uprawnień skoczek może zacząć wykonywać samodzielne skoki.

Skoki spadochronowe to niesamowita przygoda. Zastrzyk adrenaliny jest ogromny. Chcąc, by było to bezpieczne hobby koniecznie trzeba ukończyć kurs spadochronowy, który jest gwarancją bezpieczeństwa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.