Skip to content Skip to footer

Czy warto dziś kupować grunty inwestycyjne?

Nie sposób zaprzeczyć, że kupno gruntów inwestycyjnych jest dzisiaj relatywnie bezpieczną inwestycją. Oczywiście, rynek bywa nieprzewidywalny, dlatego nigdy nie można być żadnej inwestycji absolutnie pewnym. Niemniej jednak, o ile nie ma pewności co do dużego zarobku na gruntach inwestycyjnych, o tyle ryzyko straty pieniędzy jest minimalne.

Jakie grunty inwestycyjne wybrać?

Warto zauważyć, że wybór gruntów inwestycyjnych jest olbrzymi. Przed wyborem inwestycji warto zastanowić się, które z gruntów inwestycyjnych w przyszłości powinny dawać największe zyski. Chodzi o to, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju infrastruktura jest potrzebna w danej okolicy.

W niektórych miejscach bowiem potrzebne są nowe sklepy, a jeszcze gdzie indziej mieszkania. Ponadto, czasami również dobrym pomysłem jest kupno gruntów inwestycyjnych pod budowę hal dla dużych firm przemysłowych.

Rozpoznanie rynku nie jest łatwe, jednak jest absolutnie konieczne, aby inwestycja pozwoliła zarobić. Niektórzy inwestorzy wpadają w pułapkę, gdyż na przykład widząc brak sklepów w danej okolicy, kupują zaraz grunty inwestycyjne pod sklepy. Wydaje im się, że znaleźli nisze, a okazuje się często, że wpadli tak naprawdę w pułapkę. Jeśli bowiem w okolicy nie ma sklepów, może to oznaczać po prostu, że nie ma też tam potencjalnych klientów.

Ile kosztują grunty?

Jeśli chodzi o ceny gruntów inwestycyjnych, różnice w nich są olbrzymie. Ceny zalezą od bardzo wielu czynników. Na pewno duże znaczenie ma to, co ma powstać na danych gruntach. Im bardziej zyskowna wydaje się inwestycja, tym wyższe są ceny gruntów.

Ponadto, duże znaczenie ma również lokalizacja. Oczywiście, im bliżej do samego centru miasta, tym wyższe ceny za grunty. Jednakże, również poza miastami czasami grunty są bardzo drogie. Chodzi tutaj na przykład o ziemię przy ruchliwej drodze. Postawienie tam stacji, motelu, czy sklepu jest bardzo zyskowne, przez co ceny takich gruntów inwestycyjnych również są wysokie.

Brak szybkiego zwrotu

Inwestując w grunty trzeba być przygotowanym na to, że zacznie się wychodzić na plus dopiero po bardzo długim czasie. Rzecz w tym, że w grunty trzeba włożyć duże kwoty pieniędzy. Co prawda, często zaczyna się zarabiać bardzo szybko, jednak nie są to duże zarobki.

Dlatego też, musi minąć wiele czasu, aby inwestycja się zwróciła. Dopiero kiedy się zwróci, zaczyna się natomiast tak naprawdę zarabiać na inwestycji realne pieniądze.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki komercyjne