Skip to content Skip to footer

Urlop w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie to najstarsze pasmo górskie w Polsce. Najwyższym szczytem jest Łysica o wysokości 612 m.npm. Ze względu na ciekawą budowę geologiczną oraz bogatą i barwną historię Świętokrzyskie od lat jest oblegane przez turystów i stanowi ciekawy pomysł na spędzenie urlopu.

Atrakcje Gór Świętokrzyskich

Największym zainteresowaniem turystów cieszy się oczywiście Łysica, na którą prowadzi czerwony szlak turystyczny. Wśród innych szlaków należy wspomnieć trasę przez Ciekoty i Świętą Katarzynę, czy tę biegnącą przez Jeleniowski Park Krajobrazowy. Góry świętokrzyskie to jednak nie tylko niewysokie łatwo dostępne pagórki, gołoborza i puszcza jodłowa, ale i liczne zabytki porozrzucane po okolicznych miejscowościach Wspomnieć należy chociażby średniowieczne zamki, park etnograficzny, dom Żeromskiego w Ciekotach.

Wakacje z dziećmi

Planując wyjazd w Świętokrzyskie z dziećmi warto zarezerwować hotel w Sandomierzu lub Kielcach i stamtąd poznawać atrakcje Świętokrzyskiego. Dzięki dobrej komunikacji miejskiej, podmiejskiej i kolejowej, nie wszędzie trzeba jeździć samochodem, warto pomyśleć o alternatywnych środkach transportu. Po okolicy można też bezpiecznie i wygodnie poruszać się rowerami. Ze względu na niewielkie wysokości Góry Świętokrzyskie są idealnym miejscem na wyjazdu z całą rodziną. Oprócz samych gór, dzieci z przyjemnością spędzą czas w kilku parkach rozrywki, nad wodą lub na basenie.

Zwiedzanie Sandomierza

Punktem obowiązkowym pobytu w Górach Świętokrzyskich jest królewskie miasto Sandomierz oferujący turystom niezliczoną ilość atrakcji. Nie da się zwiedzić miasta w ciągu kilku godzin, zatem jeśli chce się poczuć jego atmosferę i niespiesznie wędrować malowniczymi uliczkami, koniecznie trzeba zarezerwować hotel w Sandomierzu. Tylko mając do dyspozycji kilka dni, mamy pewność, ze odwiedzi się każde warte zobaczenia miejsce w tym zabytkowym mieście. W Sandomierzu znajdziemy kilka hoteli z bardzo zróżnicowaną ofertą, co sprawia, że bez względu na zawartość portfela znajdzie się tutaj nocleg.

Pobyt w mieście warto rozpocząć od wizyty na Starym Mieście, otoczonym pozostałościami po średniowiecznych murach obronnych i umiejscowioną w nich basztą. Potem można skierować się w stronę renesansowego ratusza, zwiedzić katedrę i klasztor Dominikanów i kościół św. Józefa. Jedną z ważnych atrakcji jest też trasa podziemna. Mając hotel w Sandomierzu nie można zrezygnować ze spaceru lessowym wąwozem Królowej Jadwigi oraz wędrówki Górami Pieprzowymi.Miłośnicy polskich seriali z pewnością chętnie przejdą się śladami księdza Mateusza i zasiądą w jednej z licznych kawiarenek na rynku.