Skip to content Skip to footer

Sandomierz i jego skarby

To piękne miasto od lat jest popularnym kierunkiem wielu turystycznych wypraw. Turyści, którzy zdecydują się zajrzeć do Sandomierza, na nudę z pewnością nie będą mogli narzekać. Na co warto tu postawić? Oto trzy obiekty, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Sandomierski ratusz

Renesansowy ratusz jest wspaniałą ozdoba rynku oraz zabytkiem, który koniecznie trzeba uwzględnić w programie swej wycieczki. Turyści, którzy zarezerwują pokoje w Sandomierzu, będą go mogli oglądać nie tylko w dzień, ale i wieczorem, gdy oświetlenie robi swoje.

Wysoka wieża, piękne attyki oraz ciekawy zegar słoneczny, widoczny na południowej elewacji budynku – oto elementy dekoracyjne, dzięki którym ta budowla prezentuje się wyjątkowo. A co z wnętrzem? Można je zwiedzać, gdyż ratusz ten sprawdza się obecnie jako siedziba muzeum, w którym promuje się dzieje miasta.

Kościół św. Jakuba

Choć to katedra jest najważniejszym zabytkiem sakralnym miasta, w czasie zwiedzania Sandomierza koniecznie trzeba zajrzeć do kościoła św.Jakuba. To jedna z najstarszych budowli ceglanych w Polsce, mogąca się pochwalić historią sięgającą XIII wieku. To dziś widoczne są tu cechy typowe dla architektury romańskiej, nic więc dziwnego, że zabytek ten jest tak chętnie odwiedzany przez miłośników sztuki. Pięknie prezentuje się romański portal, wrażenie robi też gotyckie wnętrze.

Można w nim ujrzeć ciekawe witraże, na których przedstawiono dominikańskich męczenników oraz sarkofag Adelajdy – fundatorki klasztoru i kościoła. Ważnym miejscem jest tu również kaplica Męczenników Sandomierskich, ozdobiona wspaniałymi sztukateriami. Do męczeńskiej śmierci zakonników i najazdu Tatarów nawiązuje też obraz, który można zobaczyć w ołtarzu głównym.

Kurhan Salve Regina

To nieco mniej znana, za to bardzo ciekawa atrakcja – chętnie odwiedzana przez tych, którym udało się wynająć pokoje Sandomierz może się tu pochwalić swą najstarszą historią. Kurhan ten ma być, zgodnie z legendą, miejscem spoczynku Sędomira – założyciela grodu. Inna legenda mówi o tym, iż kurhan ten ma przypominać o ofiarach najazdu tatarskiego, który porządnie dał w kość mieszkańcom Sandomierza w połowie XIII wieku. Bez względu na to, w jakich okolicznościach powstał ów kopiec, warto go odwiedzić.

Świetne zagospodarowanie sprawia, że każdy z nas znajdzie tu wygodne i niedrogie pokoje Sandomierz staje się zatem świetnym miejscem na romantyczny urlop lub dłuższy wypoczynek. Jedno jest pewne – bez względu na to, ile czasu zamierzamy spędzić w tym mieście, nuda nam tu nie zagrozi.