Skip to content Skip to footer

Pies – adoptować czy kupować?

Bardzo wiele osób myślących o kupnie lub adopcji pieska, oczekuje tego, że nowy członek rodziny będzie w doskonałej kondycji. Tymczasem ostatnimi czasy bardzo poważnym problemem są tak zwane pseudohodowle, w których szczeniaki przetrzymywane są w okropnych warunkach, a ich matki traktowane jak towar do reprodukcji. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę planując adopcję lub kupno pieska, by później nie zostać zaskoczonym przez niemiłe niespodzianki.

Psy na sprzedaż – kiedy trzeba uzbroić się w ostrożność?

Wystarczy przejrzeć popularne portale aukcyjne, by przekonać się, że nie brakuje tutaj ogłoszeń typu – oddam psa za darmo. Uzbroić się w ostrożność trzeba przede wszystkim w przypadku, kiedy ogłoszenie dotyczy pieska rasowego. Sprawę trzeba postawić jasno – jeśli piesek rasowy wystawiony jest za darmo lub też w bardzo okazyjnej cenie, można spodziewać się różnych problemów. Z reguły są to szczeniaki słabe, chorowite, wykazujące się małymi umiejętnościami socjalizacyjnymi i trudnościami w funkcjonowaniu w kontakcie z ludźmi. Osoby które adoptują pieska rasowego w bardzo niskiej cenie proszą się wręcz o kłopoty – właściciele często zrobią wszystko, by ukryć prawdę o problemach swoich szczeniaków, a później te problemy stają się problemami nowych właścicieli.

Czy adopcja jest lepszym rozwiązaniem?

W ostatnich czasach coraz bardziej popularna staje się adopcja psa ze schroniska. Jest to rozwiązanie o tyle dobre, że w schroniskach na nowy dom czeka naprawdę cała masa wspaniałych piesków. Są to z reguły zwierzęta, które nauczone są przebywania z ludźmi, bardzo spragnione są miłości i naprawdę potrafią odwdzięczyć się uczuciem na całe życie.

Tym, co powinna zachęcać ludzi do adopcji psa ze schroniska, są jasne warunki, na co nie zawsze można liczyć w przypadku kupna psa z ogłoszenia w internecie. Właściciel, który bierze psa ze schroniska od razu jest informowany o ewentualnych trudnościach, jakie mogą wystąpić, problemach zdrowotnych czworonoga i innych tego typu podobnych okolicznościach. Dzięki temu wie on, czego może się spodziewać.

Podsumowując, zarówno kupno psa, jak i adopcja daje szansę na pozyskanie wspaniałego, nowego członka rodziny. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli oczekuje się, że nowy przyjaciel będzie w idealnej kondycji. Kupując psa, koniecznie trzeba pamiętać o tym, by przed zakupem odwiedzić go w miejscu jego aktualnego zamieszkania. Na własne oczy można wtedy przekonać się, czy szczeniak przetrzymywany jest w odpowiednich warunkach, jak prezentują się jego rodzice oraz czy po prostu – prawda przedstawione w ogłoszeniu zgodna jest z rzeczywistością.