Skip to content Skip to footer

Niezawodna optyka myśliwska – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Producenci optyki myśliwskiej cały czas udoskonalają swoje urządzenia, dzięki czemu co roku można liczyć na coraz lepszy sprzęt. To właśnie szeroka oferta sprawia, że nawet doświadczeni myśliwi nie mają zielonego pojęcia na jaką optykę postawić. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę, aby dokonać udanego zakupu.

Czym wyróżnia się wysokiej jakości optyka myśliwska?

Profesjonalna optyka mysliwska bardzo często jest poddawana antywstrząsowym testom, dzięki czemu sprzęt poradzi sobie nawet podczas korzystania z ciężkiego kalibru. Najbezpieczniejszym wyborem jest zawsze postawienie na sprzęt od renomowanych producentów, którzy specjalizują się w produkcji sprzętu myśliwskiego. Osoby, które nie znają się na optyce myśliwskiej powinny skorzystać z fachowego doradztwa. Początkujący myśliwi nie muszą na starcie wydawać większym pieniędzy na profesjonalny sprzęt z tzw. wyższej półki. Dla początkujących myśliwych dobrym wyborem może okazać się używana optyka.

Wysokiej klasy lornetki

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z najtrudniejszych zadań jest wybranie porządnej lornetki, która podczas polowania odgrywa bardzo ważną rolę. Do wyboru są lornetki dzienne, nocne i uniwersalne, dlatego też warto poznać zalety i wady poszczególnych modeli. Lornetki uniwersalne doskonale sprawdzą się nie tylko podczas polowania o świcie, ale również podczas polowania o zmierzchu. Osoby, które chcą polować w nocy powinny postawić na porządną lornetkę o dużej przepustowości światła oraz niezbyt dużym powiększeniu. Do polowania na dziki albo drapieżniki doskonale nadają się używana optyka o parametrach 8×56 i 9×63.

Jakie lunety wybrać?

Oprócz lornetki warto postawić na wysokiej klasy lunety. Każdemu dobremu myśliwemu przydać może się luneta stałoognioskowa, zmiennoogniskowa oraz biegowa. Nie można zapominać również o lunetach uniwersalnych, które doskonale sprawdzą się podczas polowań zbiorowych jak i również podczas polowań indywidualnych. Do optyki myśliwskiej tego typu można zaliczyć lunety 1,5-6×42 albo 2,5-10×56. Do polowań nocnych przyda się nocna luneta o dużym świetle. Do polowań w trudnych warunkach zdecydowanie najlepiej nadaje się optyka myśliwska o parametrach 8×56 albo 7×50. Osoby, które nie posiadają zbyt dużych środków pieniężnych powinny postawić oczywiście na lunety uniwersalne. To właśnie optyka mysliwska tego typu doskonale sprawdzi się podczas każdego rodzaju polowania.