Skip to content Skip to footer

Kto może zostać skoczkiem spadochronowym?

Obecnie skoczkiem spadochronowym może zostać każdy, kto chce poczuć pęd powietrza, wolność i podziwiać okolicę z dużej wysokości. Umożliwiło to wprowadzenie szkoleń AFF powszechnie dostępnych.

Kurs spadochronowy AFF – część teoretyczna

Ta część kursu poświęcona jest przede wszystkim zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem skoków. Kursant dowiaduje się jakie pozycje należy zajmować podczas różnych faz lotu, jak reagować w sytuacjach awaryjnych. W tej części kursu spadochronowego w trakcie ćwiczeń uczy się także poprawnie składać spadochron i otwierać go w trakcie skoku.

Część teoretyczna trwa kilka godzin i kończy się egzaminem. Jego pozytywne zaliczenie pozwala przejść do części praktycznej.

Kurs spadochronowy AFF – część praktyczna

To część kursu, na którą wszyscy czekają z największą niecierpliwością. Najczęściej obejmuje 8-10 skoków. Dwa pierwsze odbywane są w tandemie lub z asekuracją dwóch doświadczonych instruktorów. Kolejne skoki nadzorowane są prze instruktora naziemnego. To on koryguje pozycję w każdej fazie spadania, podpowiada jak sterować spadochronem.

Pierwsza faza lotu trwa ok. minutę i jest swobodne spadanie bez otwartego spadochronu. To ta faza dostarcza najwięcej emocji. Można poczuć się wtedy naprawdę wolnym i podziwiać okolicę z wysokości ptaka. Druga część skoku odbywa się z otwartą czaszą spadochronu. Trwa ok. 6 minut. Odpowiednie sterowanie spadochronem umożliwia wylądowanie w wyznaczonym miejscu.

Po oddaniu kolejnych 50 skoków pod nadzorem instruktora można uzyskać kwalifikację skoczka spadochronowego.

Czy skoki spadochronowe są bezpieczne?

Wielu amatorów skoków spadochronowych zastanawia się, czy są one bezpieczne. Za bezpieczeństwo kursu spadochronowego odpowiadają przede wszystkim jego organizatorzy. Zapewniają kursantom odpowiednie szkolenie oraz opiekę doświadczonych instruktorów.

Choć kursant uczy się prawidłowego składania spadochronu, to jednak skacze ze spadochronem złożonym przez doświadczone osoby, co znacząco wpływa na poczucie bezpieczeństwa kursantów.

Skoki spadochronowe są całkowicie bezpieczne, w kursie mogą uczestniczyć nie tylko osoby pełnoletnie, ale także dzieci, które ukończyły 13 lat i mają 130 cm wzrostu. Dodatkowo wymagana jest pisemna zgoda rodziców.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefa Silesia .