Skip to content Skip to footer

Kombinezon do nurkowania – jak wybierać?

Morskie głębiny zaskakują fauną i florą, dlatego nurkowanie to aktywność, na którą bardzo często decydujemy się przy okazji zagranicznych wyjazdów. Ale nurkować można także w każdym innym miejscu i o każdej porze roku, nawet zimą. Koniecznie jednak trzeba się do tego dobrze przygotować, w tym zapewnić sobie właściwy strój.

Jaki strój do nurkowania?

Podstawowym strojem dla nurka jest skafander. Jest to specjalny kombinezon, który ma za zadanie ochraniać ciało przed wyziębieniem i przegrzaniem, a także chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi czy niebezpiecznymi zwierzętami. Dobiera się go adekwatnie do warunków, w jakich będziemy nurkować. Najwygodniej posiadać własny skafander, ale można także go wypożyczyć.

Kombinezon do nurkowania różni się przede wszystkim materiałem, z jakiego został wykonany, ale nie tylko – może on także różnić się grubością – im grubszy, tym zapewnia lepszą ochronę przed chłodem. Ponadto musi on zapewniać również swobodę ruchów i wygodę, dlatego należy dopasować go także pod względem rozmiaru.

Rodzaje kombinezonów do nurkowania

Kombinezony do nurkowania dzieli się przede wszystkim na suche i mokre. Te pierwsze szczelnie zabezpieczają ciało przed kontaktem z wodą, oznacza to, że pozostaje ono suche nawet w czasie długiego nurkowania na znacznie głębokości. Są one wykonane z takich materiałów jak trilaminat czy sprasowany neopren.

Kombinezon do nurkowania suchy przepuszcza wodę, która po kontakcie z ciałem ogrzewa się i tym samym zapewnia stałą temperaturę. Jest on najczęściej uszyty z neoprenu i potocznie nazywany jest pianką.

Ponadto skafandry dla nurków różnią się także grubością – im grubszy, tym zapewnia lepszą izolację termiczną, więc używa się go w chłodnych wodach i w zimnych porach roku. Inne różnice to na przykład rodzaj i miejsce zapinania czy długość.

Idealny kombinezon do nurkowania

Ten profesjonalny strój, który umożliwi nam uprawianie pasji podglądania fauny i flory w głębinach, musi być zawsze dobrany adekwatnie do potrzeb i warunków, w jakich będziemy nurkować.

Cieńsze skafandry mokre sprawdzą się przede wszystkim w ciepłych morzach egzotycznych, gdy nie schodzimy głęboko pod wodę. Mokre kombinezony to najlepsze rozwiązanie w przypadku głębokiego nurkowania i w zimnych wodach.

Kombinezony do nurkowania znajdziesz w ofercie Divezone.pl.