Skip to content Skip to footer

Jak urządzić jadalnię?

Jadalnia to jedno z ważniejszych miejsc w domu, jedzenie wspólnych posiłków jest ważne w większości polskich rodzin. Obecnie najczęściej jadalnia jest połączona z kuchnią i salonem, taka otwarta przestrzeń to dobre rozwiązanie. Jak ją urządzić i na co zwrócić uwagę podczas zakupów wyposażenia?

Jakie meble do jadalni?

W jadalni najważniejszym elementem jest stół, który przede wszystkim powinien pomieścić wszystkich gości czy członków rodziny. Kluczowy będzie jego kształt, ponieważ od tego zależy funkcjonalność pomieszczenia. Jeżeli dysponujemy łączonymi strefami w mieszkaniu, najprawdopodobniej nie mamy tak dużo miejsca, jak moglibyśmy sobie tego życzyć. W tym wypadku rozmiar stołu ma znaczenie, trzeba wybrać taki, który będzie praktyczny i stylowy. W małych jadalniach dobrze sprawdzą się stoły okrągłe, które zajmują niewiele miejsca, przy czym może przy nim siedzieć nie więcej, niż 3-4 osoby. Jak planujemy zapraszać do stołu więcej osób, najlepiej pomyśleć o kwadratowym stole rozkładanym, który cieszy się dość dużą popularnością.

Oprócz stołu, trzeba kupić oczywiście zorganizować miejsce do siedzenia, dobrze sprawdzą się krzesła ze sklejki, które można znaleźć obecnie w każdym sklepie meblowym. Jeżeli chodzi o ich styl, powinny pasować do stołu, chociaż nie muszą stanowić kompletu. Co ciekawe, obecnie wiele osób kupuje pojedyncze krzesła ze sklejki, każde trochę w innym stylu – ustawiając je przy stole, można stworzyć naprawdę ciekawą aranżację wnętrza. Decydując się na taki zabieg aranżacyjny, warto wybierać takie krzesła ze sklejki, które będą miały choć jeden element wspólny, może być to kolor, kształt, albo faktura.

Dodatki

Oczywiście nie można zapominać o stylowych dodatkach w sypialni, dzięki nim wnętrze nabierze charakteru, będzie ciekawsze i wystrój będzie kompletny. Warto stawiać na proste rozwiązania na przykład rośliny doniczkowe, zdjęcia, plakaty w ramkach, które można zawiesić na ścianie, albo wazony na świeże kwiaty.

Oświetlenie

Urządzając jadalnię trzeba wybrać stół, odpowiednie krzesła ze sklejki, ale również należy zatroszczyć się o odpowiednie oświetlenie nad stołem. Powinniśmy widzieć dokładnie, to co jemy, dlatego lampa sufitowa usytuowana bezpośrednio nad stołem, to rzecz niezbędna.

Stoliki loft znaleźć można w ofercie spokko.pl