Skip to content Skip to footer

Facebook – narzędzie marketingowe?

Pomimo tego, że z założenia facebook miał być wyłącznie środkiem komunikacji pomiędzy poszczególnymi grupami znajomych i umożliwiać tworzenie grup tematycznych, to jego obecne możliwości zostały znacznie bardziej rozbudowane wliczając w to również działania marketingowe. Co warto wiedzieć o facebooku, aby nasze kampanie na fb przynosiły zyski? Czy łatwość przygotowania kampanii reklamowej idzie w parze z jej jakością?

Kampania reklamowa na facebooku

Wszelkie rozważania na temat kampanii reklamowych na facebooku należy zacząć od tego, że samodzielne przygotowanie kampanii nie jest wcale trudne. Skrypty facebooka prowadzą nas krok po kroku od opublikowanego posta aż do jego promocji. Warto mieć jednak na względzie, że taka promocja w większości przypadków nie odniesie spektakularnych rezultatów, a jej zasięg będzie dość ograniczony.

Kampanie na facebooku – odpowiednie przygotowanie

Podstawą każdej kampanii reklamowej, nie tylko na facebooku, powinno być jej odpowiednie przemyślenie i przygotowanie. Tak jak w telewizji wybiera się pasma o najwyższej oglądalności lub konkretne przedziały reklamowe dopasowane do wieku, miejsca zamieszkania czy preferencji filmowych odbiorców celując z danym produktem, tak kampanie na fb dają nam znacznie lepsze pole manewru w zakresie dopasowania reklam do konkretnych odbiorców. Facebook jest olbrzymim narzędziem do profilowania, a tym samym możemy z powodzeniem zaadresować naszą reklamę do konkretnej grupy odbiorców, którzy interesują się tematami pokrewnymi z naszym produktem lub po prostu mieszkają w konkretnej miejscowości.

Kampania reklamowa na facebooku

Jeżeli zależy nam na dobrych efektach związanych z kampanią marketingową na portalach społecznościowych, a w szczególności na facebooku, to warto rozważyć powierzenie prowadzenia fanpage oraz kampanii reklamowych specjalistom z dziedziny marketingu internetowego. Co prawda kampanie na facebooku samodzielnie prowadzone są znacznie tańsze – płacimy tylko za faktycznie zrealizowane kampanie na fb, jednak musimy się martwić ich odpowiednim ustawieniem i skonfigurowaniem.

Podsumowując, kampanie na facebooku mogą być dobrym sposobem na promocję naszej firmy oraz świadczonych usług lub sprzedawanych towarów. Należy to jednak czynić z rozwagą, gdyż źle przeprowadzona kampania może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych. Żaden szanujący się przedsiębiorca nie chciałby stracić wizerunku budowanego przez lata poprzez nieopatrznie dobrany obrazek w poście lub użyte sformułowania, które mogłyby zostać źle odebrane przez Internautów.
Z jakim jednak wydatkiem musimy się liczyć? Facebook określa obecnie dolną granicę prowadzenia kampanii na kwotę dwóch złotych dziennie, zaś górna granica zależy wyłącznie od naszych możliwości finansowych oraz liczby potencjalnych, sprofilowanych odbiorców, do których chcielibyśmy dotrzeć.