Skip to content Skip to footer

Akcesoria myśliwskie – co każdy myśliwy musi mieć?

Przed wyruszeniem na polowanie zawsze warto dokonać przeglądu wyposażenia, by później nie okazało się, że o czymś zapomnieliśmy lub coś nie działa. W razie czego będzie czas na uzupełnienie braków.

Niezbędne myśliwskie akcesoria

Oczywiście najważniejszym wyposażeniem każdego myśliwego jest broń. Jej wybór uzależniony jest od wielkości zwierzyny, na którą polujemy. Do łowów na małą zwierzynę wystarczy śrutowa dubeltówka. Na większego zwierza broń musi być kulowa.

Broń myśliwska zawsze powinna być wyczyszczona i zabezpieczona. Przechowywać należy ją w specjalnych pokrowcach lub futerałach.

Kolejne myśliwskie akcesoria to:
• lornetka,
• nóż myśliwski,
• pas na naboje,
• plecak.

Lornetka jest niezbędna do obserwowania terenu i wypatrywania zwierzyny. Wybierając lornetkę koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wielkość powiększenia, standardowe to 7 do 12 razy. Ważne też, by soczewki były powleczone warstwą antyrefleksyjną.

Nóż myśliwski może służyć do wykonywania wielu czynności, ale przede wszystkim przy jego pomocy oprawiamy upolowaną zwierzynę i patroszymy ją, dlatego musi być wykonany z dobrej jakości stali i dobrze naostrzony. Koniecznie należy przechowywać go futerale, najlepiej przypinanym do paska od spodni.

Pas na amunicję to wygodny gadżet ułatwiający nie tylko transport nabojów, ale pozwala także na szybkie doładowanie broni.

Plecak myśliwego powinien być lekki i wykonany z materiału wodoodpornego. Dodatkowe kieszenie pozwalają na posegregowanie rzeczy i szybkie ich odnajdywanie. Bardzo praktyczne są plecaki na jedno ramię, które nie krępują ruchów przy składaniu się do strzału.

Akcesoria myśliwskie do samochodu należy tak zapakować, by nie uległy uszkodzeniu i nie stanowiły zagrożenia (przypadkowy wystrzał).
Najlepiej akcesoria myśliwskie do samochodu jest umieszczać w części bagażnikowej wyłożonej kocem, który będzie amortyzował wstrząsy.

Odzież myśliwska

Nawet początkujący myśliwy musi mieć odzież, która dobrze zabezpieczy go przed działaniem różnych czynników atmosferycznych. Ponieważ w lesie często spędzamy długie godziny na wyczekiwaniu na zwierzynę, kurtka i spodnie muszą być lekkie i zapewniać swobodę ruchów.

Praktycznym rozwiązaniem są kieszenie pozwalające na przechowywanie różnych podręcznych przedmiotów.

Buty myśliwego muszą być wykonane z zaimpregnowanej skóry oraz posiadać grubą podeszwę z odpowiednim protektorem. Takie buty zapewniają możliwość bezpiecznego poruszania się po różnym terenie i chronią przed poślizgiem.