Skip to content Skip to footer

Jak zrobić susz warzywny?

W naszych kuchniach od niepamiętnych czasów królują gotowe mieszanki, które dodaje się zarówno do zup, sosów, jak i mięs. O tym, czy są zdrowe trudno powiedzieć, ponieważ każdy producent opracowuje własną mieszankę. Warto jednak przy tym zauważyć, że nie wszystkie elementy etykiety są łatwe do zrozumienia nawet po porządnych poszukiwaniach w sieci.

Do czego używać susz?

Jedną z takich przypraw jest susz warzywny, który zależnie od producenta może być wzbogacany za pomocą soli, bądź innych środków utrwalających. Z tego właśnie powodu warto go zrobić samemu. Tutaj wielu z nas łapie się za głowę, ale jak? Po co?

Najpierw odpowiemy na drugie pytanie, ponieważ ono tak naprawdę rozstrzyga to, czy potrzebujemy susz w domu, czy nie. Jeśli używamy gotowych de gust w domu, na przykład przy okazji przygotowywania rosołu, pieczonych mięs czy sałatek, to warto takową przyprawę zrobić w domu, ponieważ idealnie wkomponuje się ona z resztą naszych mieszanek.

Jak zrobić susz warzywny?

Do przygotowania suszu warzywnego, istnieją dwie drogi. Pierwsza zaczyna się od kupienia w sklepie gotowych, suszonych warzyw, takich jak marchew, por, koper pietruszka. Wystarczy potem je rozdrobnić. I zależnie od tego, jaką funkcję ma pełnić, można zostawić to w takiej postaci, albo wzbogacić przy pomocy soli.

Trudniejsza droga, którą również można śmiało obrać, polega na własnoręcznym ususzeniu warzyw. Nie jest to trudne zadanie, wymaga jednak odrobiny cierpliwości. Do tego procesu wystarczy piekarnik z termoobiegiem albo specjalne urządzenie, które w tym celu się wykorzystuje. Tutaj nie ma różnicy, ponieważ finalnie otrzymamy ten sam produkt.

Przechowywanie

Bardzo ważnym elementem w produkcji własnego suszu warzywnego, jest jego odpowiednie magazynowanie. Nie można tego robić byle jak, ponieważ nasz finalny produkt szybko się popsuje. Szkoda wtedy naszej pracy, doglądania, a przede wszystkim pieniędzy, które mogliśmy przeznaczyć na inny cel.

Najważniejsze jest to, aby chronić go przed wilgocią. Najlepiej będzie, gdy włożymy go do suchej, ciemnej szafki w szczelnie zamkniętym słoiku. Pamiętajmy też, że przed wsypaniem do niego zawartości, powinien być on wyparzony i w pełni suchy.

Podsumowując, produkcja własnego suszu warzywnego, nie jest zadaniem trudnym, czy wymagającym specjalistycznej wiedzy. Konieczna jest jedynie cierpliwość i odrobina chęci. A jeśli dodajemy do mieszanki soli, to w sporej ilości, ponieważ ma ona wpływać na smak potrawy, a nie samej przyprawy. Owszem, sama w sobie będzie wtedy bardzo słona.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Ogrodnik S.A.