Skoki spadochronem to ciekawe przeżycie. Strach, adrenalina, niedowierzanie i nieopisana radość po wylądowaniu. Trudno uczucia te z czymkolwiek porównać, najlepiej doświadczyć na własnej skórze. Aby otrzymać własną dawkę wrażeń, jaką oferuje samodzielny skok, konieczne jest jednak zapisanie się na kurs spadochronowy w jednym z ośrodków szkoleniowych.
Skoki w tandemie
Ośrodków oferujących szkolenia spadochronowe jest w Polsce dużo, znajdują się one w większych miastach, w pobliżu lotnisk. Oprócz typowych szkoleń dla skoczków spadochronowych oferują również możliwość wykupienia pojedynczego skoku w tandemie tj. razem z instruktorem. Jest to opcja korzystna, jeśli chcemy przeżyć coś ekstremalnego lub sprawdzić czy kurs spadochronowy to opcja dla nas.
Jak wygląda taki skok?
Skoki realizowane są na wysokości 4000 metrów. Samolotem podróż zajmuje około 10 minut. Następnie, skoczek spięty karabińczykami z instruktorem, na ustalony sygnał przyjmuje pozycję do skoku i nurkuje w przestworza. Prędkość swobodnego spadania wynosi 200 kilometrów na godzinę i zajmuję niesamowitą minutę. Będąc na wysokości około 1500 metrów, instruktor otwiera spadochron i rozpoczyna się powolne szybowanie w stronę lądowiska.
Chcę więcej, czyli samodzielne skoki ze spadochronem
Szybsze bicie serca, niesamowita prędkość i cała lawina innych emocji powoduje, że pojedynczy skok z instruktorem przestaje być atrakcyjny. Możemy zapragnąć samodzielności. Wówczas, by móc uzyskać status skoczka, należy zapisać się na kurs spadochronowy. Na rynku najchętniej wybierany jest kurs AFF, czyli Accelerated FreeFall.
Przyspieszony kurs swobodnego spadania od kursu tradycyjnego różni się tym, że skoki wykonywane są od początku na wysokości 4 km. Wersja klasyczna, tzw. na linę, zakłada ćwiczenia na wysokości 800 metrów oraz stopniowo coraz wyżej, podczas kolejnych etapów. Przy odpowiednich warunkach pogodowych, kurs AFF zajmuje 2-3 weekendy. Ośrodki szkoleniowe zapewniają kursantowi potrzebny osprzęt oraz strój. Wymagane jest natomiast podpisanie oświadczenia medycznego i wykupienie OC.
Aby móc zapisać się na kurs AFF nie jest konieczne wykonanie skoku tandemowskiego. Szkolenia obejmują zarówno część teoretyczną, praktyczną oraz szereg ćwiczeń, tak by być pewnym i przygotowanym na pierwszy skok.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy