Skip to content Skip to footer

Usuwanie włókniaków

Na czym polega usuwanie włókniaków? Czym cechują się te zmiany skórne? Czy zabiegi są bolesne i nieprzyjemne?

Zmiana skórna

Włókniak jest zmianą rozrostową tkanki łącznej, która może rozwijać się jeszcze w okresie życia wewnątrz macicy. Może pojawić się w zasadzie w każdym wieku, w tym przypadku nie ma określonej reguły. Cechuje się tym, że komórki są chaotycznie rozmieszczone i posiadają niewłaściwą morfologię tkanki łącznej. Wyróżnić można włókniaki miękkie oraz twarde.

Przyczyny powstania włókniaków

Włókniaki mogą mieć charakter wrodzony, ale niektóre choroby zwiększają ryzyko wystąpienia. Podatne na takie zmiany są zwłaszcza kobiety w ciąży, osoby chorujące na cukrzycę, otyłość, choroby endokrynologiczne, czy zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Rozpoznanie włókniaka

Włókniak jest zwisającą, miękką grudką, zazwyczaj mającą od około 2 mm, nawet do 5 cm. Co ciekawe, najczęściej można je wcisnąć w skórę dzięki specyficznej konsystencji. Miękkie włókniaki przyjmują barwę skóry lub są ciemnobrązowe. Pojawiają się na szyi, karku, czy twarzy i nie są bolesną dolegliwością. Takie zmiany skórne powodują dyskomfort pacjenta, dlatego najczęściej korzysta się z usuwania za pomocą zabiegu. Można je usuwać, ale nie trzeba. Pacjent ze zmianą skórną powinien odwiedzić dermatologa, który skieruje na ewentualny zabieg usunięcia włókniaka.

Cechy zmiany

Lekarz rozpoznaje taką zmianę skórną za pomocą cech morfologicznych, takich jak; wielkość zmiany, barwa, kształt, ilość, lokalizacja i okres trwania. Okazuje się, że do takich zmian są podobne brodawczaki, tłuszczaki i miękkie komórkowe znamiona. Warto zatem odwiedzić lekarza, aby zyskać pewność, że zmiana skórna nie jest groźna dla zdrowia. Jeśli zdecydujemy się na zabieg chirurgiczny, pamiętajmy, że włókniak w przyszłości może odrosnąć. Usuwanie włókniaków zazwyczaj odbywa się chirurgicznie, z użyciem laseru, elektrochirurgii lub kriochirurgii. Każdy zabieg można przeprowadzić z użyciem miejscowego znieczulenia, co sprawia, że jest on bezbolesny. Etap gojenia zazwyczaj kształtuje się na poziomie tygodnia, maksymalnie do trzech tygodni. Po tym czasie znikają wszelkie blizny, a pacjent cieszy się gładką skórą.

Włókniaki są jednymi ze zmian nowotworowych, z tą różnicą, że nie ulegają zezłośliwieniu i nie są groźne dla zdrowia i życia. Najczęściej usuwamy je dla własnego komfortu i estetyki. Skorzystanie z zabiegu refundowanego sprawi, że nie poniesiemy kosztów związanych z usług gabinetów prywatnych. Wszelkie zmiany na skórze warto skonsultować ze specjalistą.