Skip to content Skip to footer

Masaż leczniczy – jak powinien być przeprowadzony?

Już starożytni wiedzieli, że masaż potrafi zdziałać cuda. Namiastką masażu było namaszczanie się wonnymi olejkami przed i po ćwiczeniach, czy po kąpieli. Masaż powoduje wydzielanie endorfin, których zadaniem jest rozluźnienie organizmu. Jak powinien wyglądać masaż leczniczy i jakie są jego skutki?

Masaż klasyczny – techniki

Masaż leczniczy w Warszawie wykorzystuje osiem technik. Masowanie, głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciskanie, oklepywanie, wibrację, roztrząsanie oraz wałkowanie.

Wybór techniki, tempa oraz siły masaży powoduje uzyskanie efektów rozluźniających bądź pobudzających. Należy wiedzieć, że masaż klasyczny wykonywany jest w kierunku dosercowym, czyli w kierunku przepływu krwi żylnej.

Jak przeprowadzić masaż?

Rozpoczęcie masażu leczniczego Warszawa zawsze rozpoczyna się od rozmowy z pacjentem. Należy przeprowadzić z nim wywiad oraz poinformować pacjenta, jak wygląda masaż. W trakcie masażu pacjent powinien informować o swoich odczuciach masażystę na bieżąco. Dzięki temu masażysta na bieżąco będzie mógł korygować siłę nacisku, czy tempo.

Masaż musi być wykonany w warunkach, w których pacjent jest w stanie się rozluźnić. Siła nacisku w trakcie masażu uzależniona jest kilku czynników. Zwraca się uwagę na wiek pacjenta, płeć, budowę ciała, stan zdrowia oraz reakcje na bodźce, dlatego tak ważny jest kontakt z pacjentem w trakcie zabiegu.

Czas trwania masażu uzależniony jest od rodzaju zaburzeń, wielkości masowanych powierzchni, stanu zdrowia pacjenta oraz liczby masaży, które są przewidziane. Ważne jest, by wiedzieć, że każdy chwyt masażysty powtarzany jest minimum dwa razy. Nasilenie uchwytu wzrasta wraz z kolejnymi powtórzeniami. Masaż leczniczy w Warszawie, który zostanie przerwany musi być powtórzony od początku.

Wiele czynników masażu rehabilitant dobiera dla konkretnego pacjenta indywidualnie. Jest to podyktowane płcią, wiekiem oraz stanem zdrowia każdego z pacjentów. Masaż jest najczęściej stosowanym środkiem w fizjoterapii. Nie jest przeznaczony jednak dla wszystkich. Istnieją przeciwwskazanie, które wykluczają rehabilitację masażami. Podstawowymi przeciwwskazaniami są choroby skóry, wczesne stadium po zaleczonym złamaniu kończyny, osteoporoza, ostre stany zapalne, czy żylaki, owrzodzenie żył bądź zakrzepowe zapalenie żył. Masaż leczniczy w Warszawie zawsze wykonywany jest na zalecenie lekarza.