Skip to content Skip to footer

Kriolipoliza – definicja i przeciwwskazania do zabiegu

Nawet osoby notujące znaczący spadek wagi często ubolewają nad tym, że nie idzie on w parze z utratą oczekiwanej liczby centymetrów na udach lub w pasie. Osoby te coraz częściej skłaniają się ku kriolipolizie – zabiegowi pozwalającemu na wymrażanie komórek tłuszczowych. Czas zatem zastanowić się nad tym, czy sami nie powinniśmy jej przetestować.

Kriolipoliza – próba definicji

Kriolipoliza z pewnością nie jest jedynym zabiegiem pozwalającym na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zasługuje jednak na szczególną uwagę. W przeciwieństwie do wiodącej prym przez lata liposukcji nie jest inwazyjna, poddanie się jej nie wymaga też tak starannych przygotowań, jak zabieg wycinania tkanki tłuszczowej. W czasie zabiegu kriolipoliza do skóry pacjenta przykładane jest specjalistyczne urządzenie. Jego zadaniem jest najpierw zasysanie tkanki, a następnie także jej chłodzenie. Niska temperatura doprowadza do powstania kontrolowanego stanu zapalnego w obrębie komórek tłuszczowych. Prowadzi też do tego, że organizm zaczyna je eliminować. Z czasem ilość tkanki tłuszczowej jest coraz mniejsza, a komórki, których organizm się pozbywa, nie regenerują się.

Kriolipoliza – ograniczenia

Nie ma zabiegów, które sprawdzałyby się bez względu na okoliczności. O pewnych ograniczeniach można więc mówić także w kontekście kriolipoliza. Nie można stosować jej w odniesieniu do wszystkich obszarów skóry, zakazane jest też wykonywanie zabiegu tam, gdzie mamy do czynienia z ranami, otarciami, znamionami oraz tatuażami. Nie każdy pacjent może też pochwalić się stanem zdrowia na tyle dobrym, aby poddać się zabiegowi. Na stronie https://shar-pol.pl/zabieg/liposukcja/ można znaleźć szereg informacji na temat predyspozycji do zabiegu oraz ewentualnych wykluczeni. Warto jednak pamiętać, że na liście przeciwwskazań znajdują się nie tylko zaburzenia krzepliwości krwi oraz epilepsja. O przeciwwskazaniach do zabiegu mówi się również w kontekście chorób nowotworowych, cukrzycy, hemofilii oraz problemów z tarczycą. Zabieg warto więc wykonać w miejscu sprawdzonym, w którym zalecenia te będą przestrzegane.