Skip to content Skip to footer

Kompresjoterapia – co to jest?

Kompresjoterapia nie jest nowością, ale nadal pomaga wielu osobom z żylakami czy niewydolnością żylną. Opiera się na nakładaniu odpowiednich wyrobów uciskowych. Kompresjoterapia – co to jest?

Czym jest kompresjoterapia? Zalety

Kompresjoterapia to nieinwazyjna metoda na leczenie chorób żył – niedrożności, zakrzepicy czy obrzęków. Opiera się na stosowaniu odpowiednich wyrobów uciskowych. Mocny nacisk od zewnątrz przenosi się na ludzkie tkanki i naczynia krwionośne. Kompresjoterapia sprawia, że obrzęki nóg stają się mniejsze. Pozbywa też ryzyka zastoju krwi w żyłach. Kompresjoterapia jest metodą nieinwazyjną, bezpieczną (jeśli ktoś nie ma przeciwwskazań) i niedrogą.

Wskazania oraz przeciwwskazania do kompresjoterapii

Kompresjoterapia pomoże, przede wszystkim, osobom z predyspozycjami do powstawania żylaków, mającym już widoczne żylaki, oraz tym, którzy dużo siedzą bądź dużo stoją (np. w pracy). Stosować ją mogą również osoby, u których nie widać żylaków, ale mają problemy z obrzękami nóg pochodzenia limfatycznego. Stosowanie tej metody leczenia pomoże również chorym zmagającym się z zapaleniem żył powierzchniowych bądź głębokich (terapię poleca się zarówno pacjentom w trakcie, jak i już po skończonym leczeniu).

Kompresjoterapii nie powinny się jednak poddawać osoby z zaawansowanymi zaburzeniami krążenia tętniczego czy z zapaleniem skóry bądź tkanki podskórnej. W razie wątpliwości, najlepiej będzie spytać swojego lekarza.

Co jest potrzebne do kompresjoterapii?

Do kompresjoterapii potrzebne będą wyroby uciskowe, np. opaski uciskowe na żylaki. Inną opcją są specjalne rajstopy czy pończochy z kompresją. Dostać je można w aptece bądź w niektórych sklepach z rajstopami. Takie wyroby polecane są nie tylko osobom z problemami zdrowotnymi, ale też na długą podróż, np. kilkunastogodzinnego lotu samolotem, gdzie głównie się siedzi.

Bardzo ważne jest to, aby ucisk był różny – najsilniejszy w okolicach kostek (ok. 50 mmHg), stopniowo mniej silny wyżej (od 10 mmHg). Większość produktów do kompresjoterapii, np. opaski uciskowe na żylaki, jest do tego przystosowanych. Kompresjoterapia nie boli, wręcz przeciwnie – ucisk w dobrych miejscach odciąża nogi, dlatego produkty z kompresją stosowane są przez osoby w podróży.