Skip to content Skip to footer

Kilka porad na temat kupna używanej broni myśliwskiej

Kupując broń myśliwską warto zdecydować się na zakup broni nowej. Uchroni to bowiem przed ryzykiem, wiążącym się z wszelkiego rodzaju ukrytymi wadami. Broń myśliwska używana jest dobrą opcją w momencie gdy chce się kupić wysokiej klasy sztucer, a cena nowego jest naprawdę bardzo wysoka i przekracza nasze możliwości finansowe. Używana broń myśliwska musi przed zakupem być bardzo dobrze i skrupulatnie sprawdzona, szczególnie jeżeli chodzi o broń wyczynową, z której zawodnicy strzelają dużo. Kilkunastoletni sztucer varmint lub match z całą pewnością będzie bardzo szybko wymagał wymiany lufy.

Broń myśliwska używana – wstępny przegląd

Każdy rodzaj myśliwskiej broni używanej przed zakupem powinno się właściwie przejrzeć. Używana broń myśliwska śrutowa może być sprawdzona np. poprzez test sprawdzenia skupienia strzałów. Takiej czynności dokonuje się wykorzystując amunicję wskazaną przez ostatniego właściciela. Dystans wynosi 100 metrów. Pozytywny wynik to skupienie rzędu 40-50 mm.

Używana broń myśliwska – na co zwrócić uwagę podczas oględzin?

Pierwszą czynnością podczas oględzin powinien być szczegółowy przegląd lufy, najlepiej za pomocą boroskopu. W przeglądzie należy bardzo skupiać się na wielu sprawach. I tak np. wylot lufy musi posiadać bardzo wyraźne i ostre bruzdy oraz pola. Używana broń myśliwska śrutowa powinna również mieć równo przechodzący przez lufę kalibromierz. Lufa nie może mieć rdzawego nalotu. Można to sprawdzić przecierając jej przewód za pomocą czystej szmatki. Jeżeli pojawi się na niej nalot to świadczy to o niedbałości poprzedniego właściciela. Brak dbałości o broń wyraża się również tzw. wysypką, a więc dużą ilością małych, czarnych punktów, które pokrywają powierzchnię lufy. Jest to efektem źle przeprowadzonego czyszczenia broni po rdzawym nalocie.

Jakie czynniki bezwzględnie dyskwalifikują zakup używanej broni myśliwskiej?

Analizując i dokonując przeglądu używanej broni należy zwrócić uwagę na przewód lufy. Jeżeli znajdzie się w nim ślady rdzy, czyli ciemne plamy bądź też nieznaczne wgłębienia wówczas należy zrezygnować z zakupu broni. Drugą wadą dyskwalifikującą broń myśliwską jest jej „rak”, a więc znaczne wgłębienia, które znaleźć można w wewnętrznej części lufy w postaci czarnych plam. Jest to nieuleczalna wada, która decyduje o całkowitej rezygnacji z zakupu. Ponadto nie należy kupować broni, w której można stwierdzić rozdęcia, a więc obrączkowate, poprzeczne wgłębienia lufy posiadające kolor czarny, spowodowane przez obce ciała obecne w lufie podczas strzału. Tego rodzaju wada może być niebezpieczna dla strzelca i w stu procentach przemawia za rezygnacją z takiej broni.