Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o skokach spadochronowych?

Skok ze spadochronem potrafi dostarczyć sporej dawki adrenaliny. Nie może zatem dziwić, że skoki cieszą się coraz większą popularnością. Tym bardziej, że z takiej możliwości skorzystać może dziś niemal każdy. Warto zatem wiedzieć, na czym tak naprawdę skoki spadochronowe polegają.

Skoki spadochronowe są bezpieczne

Jedną z największych i najczęstszych barier dla wielu osób, jeśli chodzi o skoki spadochronowe, jest oczywiście strach. Często pojawiają się obawy, że spadochron się nie otworzy bądź dojdzie do innej awarii, która uniemożliwi bezpieczne lądowanie. Trzeba jednak wiedzieć, że skoków spadochronowych nie powinno się obawiać.

Dziś skoki ze spadochronem są całkowicie bezpieczne. Wynika to m.in. stąd, że do skoków wykorzystywany jest tylko nowoczesny sprzęt, który spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Dodatkowo stan sprzętu sprawdzany jest zawsze przed każdym skokiem.

Skoki tandemowe idealne na początek

Każda osoba chcąca spróbować swoich sił swój pierwszy skok odda w tandemie. Jest to skok odbywający się wraz z instruktorem. To znacząco wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. To na plecach instruktora znajduje się spadochron i to on odpowiedzialny jest za jego otworzenie.

Przed samym skokiem tandemowym uczestnik przechodzi krótki kurs spadochronowy, który dotyczy głównie zasad bezpieczeństwa i ogólnych kwestii związanych z przebiegiem samego skoku. Dzięki temu uczestnik może czuć się jeszcze bezpieczniej. Skok tandemowy może być idealnym sposobem na przełamanie lęku przed skakaniem.

Dalsze kroki w rozwoju spadochronowej pasji

Jeśli po kilku skokach tandemowych, okażę się, że spadochroniarstwo zaczyna stawać się powoli pasją, to można wykonać kolejny krok. Jest nim kurs spadochronowy AFF, którego ukończenie uprawnia do wykonywania samodzielnych skoków spadochronowych.

Szkolenie składa się z dwóch części. W części teoretycznej kursant zapoznaje się z zasadami bezpieczeństwa oraz z zasadami dotyczącymi wykonywania skoków spadochronowych. Część praktyczna polega na wykonywaniu już samych skoków. Najpierw są to skoki z instruktorem, następnie skoki samodzielne. Szkolenie kończy się egzaminem. Po jego pozytywnym zdaniu możliwe jest samodzielne wykonywanie skoków spadochronowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.