Skip to content Skip to footer

Nowa sukienka czy może używana?

Czy warto inwestować w nowe ubrania? Zdanie może być zdecydowanie podzielone. Napływ coraz gorszej jakości odzieży produkowanej w Azji i w fabrykach wyzyskujących tamtejszych mieszkańców, coraz większe zużycie wody i na bakier z ochroną środowiska sprawia, że coraz więcej ludzi zastanawia się nad zasadnością zakupu koszulki za dziesięć złotych.

Jak się ma jakość do ceny?

Import odzieży używanej od lat ma się bardzo dobrze. Po pierwsze dlatego, że jest to dość tania alternatywa, a po drugie, bo jakościowo te ubrania zdecydowanie przebijają asortyment tanich sieciówek. I jest na to jeszcze jedna prosta przyczyna: gdyby te ubrania były kiepskiej jakości, nie znalazłyby się w ponownej sprzedaży. Importowana odzież używana pochodzi z krajów, gdzie inwestuje się w nowe ubranie, a zmienia się je często. Stąd w wielkich big bagach sprzedawcy znajdują rzeczy dobrej jakości, znanych marek, a często nawet z metką. Ponieważ są one z drugiej ręki, za bluzkę dobrej jakości zapłacimy być może tylko dwa złote, ale na pewno zaskoczy nas swoją klasą. Jak się ma do tego nowy t shirt za dziesięć złotych, który po praniu rozciąga się i dziurawi – każdy umie sam ocenić.

Czy każdy worek jest taki sam?

Najbardziej chodliwe ubrania pochodzą z Anglii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Niemiec, Szkocji, Walii, Irlandii i krajów skandynawskich. Import odzieży używanej odbywa się w wielkich workach, tzw. big bagach, które mieszczą w sobie miks różnej garderoby. Są tam spodnie, sukienki, bluzki, odzież dziecięca itp. Cena natomiast może już być zróżnicowana i liczy się ją od kilograma. Najtaniej zapłaci się za tzw. niesort. Są to rzeczy, które trafiły do worka bez wcześniejszego posegregowania. Mogą się więc tam zdarzyć plamy i dziury, ale również ubrania, które dawno wyszły z mody. Rzeczy posortowane są droższe, ale również tutaj mamy pierwszy i drugi gatunek. Pierwszy gatunek to rzeczy w stanie niemalże idealnym i na czasie.

Cream

Importowana odzież używana typu cream to najwyższej jakości ubrania praktycznie w stanie idealnym, często z metkami i znanych marek. Są to jednak worki najdroższe i tutaj już musi ocenić sam sprzedawca, czy opłaca mu się zainwestować w tego typu odzież. Kluczowy jest tutaj rodzaj klienta, jakie preferuje towar i ile jest w stanie za niego zapłacić.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora.