Skip to content Skip to footer

Jak zapewnić firmie obsługę prawną?

Obecnie istnieje kilka modeli, według których firmy współpracują z prawnikami. Jak forma współpracy jest najkorzystniejsza? Czy zależy to od wielkości firmy? Jakie jeszcze czynniki są ważne przy podejmowaniu decyzji?

Czy dział prawny jest opłacalny?

Niewątpliwie, wielu początkującym przedsiębiorcom wydaje się, że konieczne jest posiadanie w firmie działu prawnego. Czy jednak tego typu obsługa prawna firm jest opłacalna? W jakich firmach warto tworzyć dział prawne, a kiedy zupełnie nie ma to sensu?

Wydaje się, że nie warto decydować się na tworzenie osobnego działu prawnego, gdy firma dopiero się rozwija. Zatrudnianie prawników generuje duże koszty. Poza tym, w rozwijającej się, póki co niewielkiej firmie, prawnicy nie mają wcale dużo pracy. Może się wiec okazać, że ich praca nie jest warta pieniędzy, jakie płaci im firma.

Jeśli jednak mowa o większych spółkach, których skala działania jest bardzo duża, na pewno warto rozważyć obsługę prawną firmy przez wewnętrzny dział prawny. Z całą pewnością prawnicy w takim przedsiębiorstwie stale mają co robić, przez co płacone im wynagrodzenie nie jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Kiedy zlecać obsługę prawną firm?

W niektórych sytuacjach na pewno lepszym rozwiązaniem jest zlecanie obsługi prawnej firm. Jak już wspomniano, jest to najlepsze wyjście w małych firmach, które dopiero się rozwijają.

Ponadto, zewnętrzna obsługa prawna firm przydaje się, gdy trzeba załatwić jakieś niestandardowe sprawy. Rzecz w tym, że mało kiedy istnieje możliwość zatrudnienia w firmie prawników wszystkich specjalności. Dlatego też, pomimo, że w firmie istnieje dział prawny, niektórych spraw nie ma kto załatwić. Wtedy warto skorzystać z pomocy zewnętrznej.

Niewątpliwie, należy zawsze ocenić ilość pracy, jaką w danej firmie mają prawnicy. Wydaje się, że jeśli tego nie wiadomo, lepiej korzystać z pomocy zewnętrznej. Współpracę z kancelarią zawsze można bowiem zerwać, likwidacja całego działu prawnego w firmie jest na pewno zdecydowanie trudniejsza.

Model mieszany

Wydaje się, że w znaczącej większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest wybranie modelu mieszanego. Chodzi o to, aby zatrudnić na stałe prawnika, a jednocześnie korzystać z zewnętrznej obsługi prawnej firm.

Chodzi oto, aby móc w każdym momencie skorzystać z pomocy czy z porady prawnika, który znajduje się w firmie. Jednocześnie, jeśli współpracuje się na stałe z jakąś kancelarią, można również liczyć na pomoc w nieco mniej standardowych sytuacjach, w których zatrudniony prawnik mógłby nie dać sobie rady.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC