Skip to content Skip to footer

Profesjonalny masaż: sposób na redukcję skutków stresu

Dzisiejsze tempo życia przyprawia o zawrót głowy – dosłownie i w przenośni. Czynniki, takie jak stres w pracy, napięcie czy niepokój o przyszłość znacząco odbijają się na zdrowiu. Niestety, na zadbanie o nie człowiek często decyduje się, gdy już coś szwankuje. I choć lepiej zapobiegać, niż leczyć – dobrze jest wiedzieć, jak sobie pomóc.

Jak stres wpływa na ciało?

Skutki stresu mogą być bardzo różne. Nawracające bóle głowy, napięcie mięśni, bóle brzucha, spadek koncentracji czy zmęczenie psychiczne to tylko niektóre z efektów długotrwałego stresu. Zbagatelizowanie takich objawów nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego?

Na dłuższą metę funkcjonowanie pod wpływem ciągłego napięcia nie jest możliwe. Spadek wydajności, roztargnienie czy roztrzęsienie nie wpływają dobrze ani na pracę, ani na życie prywatne. Na szczęście istnieją techniki, łagodzące stres i jego skutki. Należy do nich między innymi masaż klasyczny.

Relaks i poprawa zdrowia w jednym

Sposobów prowadzenia klasycznego masażu jest kilka. Może on obejmować albo tylko plecy, albo całe ciało. W zależności od tego, jakie partie ciała obejmuje, masaż klasyczny trwa zwykle od pół godziny do nieco ponad godziny. W jego zakres wchodzi m.in. głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, wstrząsanie czy oklepywanie.

Zabieg ten pomaga rozluźnić mięśnie, poprawia krążenie krwi, a tym samym wpływa korzystnie na samopoczucie fizyczne oraz psychiczne. Na skutek rozluźnienia może również wpłynąć na ustąpienie bólów głowy czy karku. Aby efekty masażu były widoczne i trwałe, nie wystarczy jednorazowy zabieg. Masaże takie wykonywane są w seriach, zwykle co najmniej raz na tydzień.

Czy masaż klasyczny jest dobry dla wszystkich?

Pomimo wszelkich pozytywnych korzyści, płynących z tej techniki, nie jest ona całkiem uniwersalna. Istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania, takie jak np. niedawny zawał, kłopoty z krążeniem, nieprawidłowa krzepliwość krwi, obecność żylaków, menstruacja, obecność stanów zapalnych i gorączka czy też zagrożona ciąża.

Gdy przeciwwskazań nie ma, to podczas masażu warto być rozluźnionym i uważnie obserwować swoje ciało. W przypadku wystąpienia dyskomfortu czy bólu trzeba zgłosić masażyście ten fakt. Percepcja danego elementu masażu klasycznego, np. oklepywania, może być różna u różnych osób. Zależy to od indywidualnej wrażliwości, stanu napięcia i innych czynników. Kolejne masaże z serii zwykle są coraz bardziej relaksujące.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Medica SPA