Skip to content Skip to footer

Zawory rozdzielające i ich rodzaje

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak powszechnym urządzeniem są w naszym otoczeniu zawory rozdzielające. Stosuje się je głównie w przemyśle, ale znajdziemy je również o wiele bliżej, w najbliższym sąsiedztwie człowieka.

Znaczenie zaworów rozdzielających

Z technologii tego typu korzysta się w konstruowaniu rozmaitych instalacji, również takich, które znajdują się w budynkach mieszkalnych czy publicznych, choć najczęściej są one ukryte przed wzrokiem człowieka. Tego typu lub podobne rozwiązania stosowane są w wielu urządzeniach używanych na co dzień. Już z samej nazwy można wywnioskować, że rolą zaworów rozdzielających jest rozdzielać strumień jakiegoś czynnika.

Ponadto do zadań tych urządzeń należy kierować w konkretnym kierunku lub też zamykać taki strumień. Tak więc, rola zaworów jest wieloraka. Zawory rozdzielające stosuje się w różnych instalacjach. Mogą one służyć do regulowania pracy instalacji:

– elektrycznych,
– powietrznych,
– wodnych

lub zawierających inny czynnik, np. różnego rodzaju płyny, czyli mieszanki różnych substancji.

Wybór zaworów rozdzielających

Z racji różnorodności tych urządzeń, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów różniących się poszczególnymi parametrami i tym samym, zastosowaniem. Poza gotowymi zaworami, istnieją firmy, które oferują wykonanie zaworów rozdzielających na zamówienie.

Podstawowe parametry, jakie należy brać pod uwagę przy zakupie zaworów to m.in.:

– rodzaj zaworu sterującego,
– rozmiar,
– metoda doprowadzania czynnika roboczego do zaworu,
– sposób sterowania zaworem,
– liczba dróg przepływu czynnika roboczego w zaworze,
– liczba położeń elementu sterującego przepływem (otwarte, zamknięte, półotwarte).

Inne parametry zaworów rozdzielających

Poza podstawowym podziałem, wyróżniamy zawory rozdzielające pneumatyczne, elektrozawory, zawory rozdzielające mechaniczne oraz zawory mieszane, czyli wykorzystujące więcej niż jeden sposób sterowania, najczęściej z wykorzystaniem napędy elektrycznego, jako jednego z ww. czynników.

Ponadto, zawory rozdzielające dzielimy ze względu na liczbę dróg (inaczej kanałów), jakimi kierowany jest rozdzielany czynnik (dwu- lub więcej drożne), a także ze względu na liczbę położeń elementu rozdzielającego.

Artykuł powstał we współpracy z firmąOBREiUP