Skip to content Skip to footer

Najczęstsze problemy, z jakimi możemy się spotkać podczas drukowania sublimacyjnego

Nadruk sublimacyjny jest dosyć młodą, ale nie aż tak nowoczesną metodą drukowania na powierzchni polimerów. Niemniej zdarza się czasami, że podczas tej czynności pojawiają się różne błędy i trudności, które – zwłaszcza początkującym osobom – bardzo trudno wyeliminować. Poniżej przedstawiamy spis kilku najczęściej spotykanych problemów, których może doświadczyć początkujący drukarz.

Po pierwsze – niebieskie kropki

Czy na nadruku sublimacyjnym widzisz charakterystyczne, niebieskie punkty? Owszem, nie są one zbyt duże, lecz z pewnością są zauważalne (zwłaszcza, jeśli barwa koszulki bardzo mocno z nimi kontrastuje). Jak sobie z tym zjawiskiem poradzić? Najlepiej, jeśli przed rozpoczęciem procesu sublimacji w prasie drukującej, dokładnie oczyścimy koszulkę (bądź drukowaną powierzchnię) z jakichkolwiek kłaczków i innych niepotrzebnych śmieci. Nawet jeśli są one dość małe, mogą w konsekwencji poważnie zniszczyć efekt drukowania.

Po drugie – rozlewanie się obrazu

Bardzo częstym zjawiskiem spotykanym przy nadrukach sublimacyjnych, jest charakterystyczne rozlewanie się obrazu. Również i z tym zjawiskiem można sobie poradzić. Najczęściej jest ono spowodowane przez dużą wilgotność tkaniny. Przed jej włożeniem do drukarni sublimacyjnej, warto pomyśleć o jej dodatkowym wysuszeniu.

Po trzecie – podwójny obraz

Podwójny obraz pojawiający się na powierzchni koszulki nie musi być wcale efektem podwójnego widzenia. Bardzo często zdarza się, że druk sublimacyjny na tkaninach przesuwa się, doprowadzając do sytuacji, w której pojawiają się na tkaninie dwa przesunięte względem siebie obrazy. Jak temu zaradzić? Najlepiej będzie, jeśli w tym celu zastosujemy specjalny, dedykowany klej, za pomocą którego przymocujemy szablon i matrycę do powierzchni koszulki.

Po czwarte – żółknięcie białych koszulek

Drukarnia sublimacyjna http://nadrukisublimacyjne.pl/ może doprowadzić nasze białe koszulki do żółknięcia. W jaki sposób? Najczęściej zjawisko to jest spowodowane zbyt dużą temperaturą pracy urządzenia. W konsekwencji w przypadku białych koszulek może to doprowadzić do ich żółknięcia i zniekształcenia. Proces utraty kolorów może też pojawić się w przypadku koszulek o innej kolorystyce. Występuje on zwłaszcza wtedy, gdy podczas drukowania koszulek stosujemy zbyt dużą siłę nacisku.

Podsumowując, poniżej zdefiniowaliśmy kilka najczęściej spotykanych rodzajów błędów, z jakimi początkujący drukarz może się spotkać. Drukowanie sublimacyjne wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale też sporego doświadczenia, które przychodzi w trakcie pracy.